HISTORY OF
THE ANNUAL BERT CORKUM MEMORIAL 5-MILE ROAD RACE
LUNENBURG, NOVA SCOTIA, CANADA


Lunenburg's Bert Corkum was a runner in his younger years, having run the Boston Marathon a couple of times. Bert remained involved in athletics in the Lunenburg area. In his later years, he worked tirelessly for the Town of Lunenburg in charge of the Arena. When Bert Corkum died, Gus Vickers who headed the Town's Recreation Department, wanted the Town of Lunenburg to honor the Bert Corkum. So in 1965, the Bert Corkum Memorial 5 Mile Road Race was born.

At 49 years, the Bert Corkum 5 Mile Road Race in Lunenburg is one of the longest continuous running annual road races in Nova Scotia and is hosted by the Bluenose Striders.

Overall Winners
Winners of the Bert Corkum Memorial Trophy donated by the Lunenburg War Memorial Community Center Commission.

  1. 2004 Kirk Sabean, Halifax NS 27:08
  2. 2003 Mark Nelson, Bridgewater NS 28:59
  3. 2002 Kirk Sabean, Halifax NS
  4. 2001 Stephen Morely, Halifax NS
  5. 2000 Jeremy Wood, Halifax NS
  6. 1999 David Nevitt, Dartmouth NS
  7. 1998 Bill Clarke, Keene ON
  8. 1997 Bill Clarke, Peterborough ON
  9. 1996 Norm Messome, Kentville NS
  10. 1995 Bill Clarke, Lunenburg NS
  11. 1994 Jack Clothier, Blandford NS
  12. 1993 Jack Clothier, Blandford NS
  13. 1992 Fred Debaie, Dartmouth NS
  14. 1991 Jack Clothier, Blandford NS
  15. 1990 Jack Clothier, Blandford NS
  16. 1989 Jack Clothier, Blandford NS
  17. 1988 Bill Roblee, Front Centre NS
  18. 1997 Bill Roblee, Front Centre NS
  19. 1986 Dale Corkum, Louisdale NS
  20. 1985 Mike Hamilton, Middleton NS
  21. 1984 Vernon Harris, New Germany NS
  22. 1983 Paul Chetwyn, Shelburne NS
  23. 1982 Mark Shupe, Halifax NS
  24. 1981 Alistar Robertson, England
  25. 1980 James Balcolm, Halifax NS
  26. 1979 John Taiani, Halifax NS
  27. 1978 Wayne Beasley, Bridgewater NS
  28. 1977 Rod McGraw, Dartmouth NS
  29. 1976 Robert Englehutt, Dartmouth NS
  30. 1975 No Record
  31. 1974 Harry Wells, Halifax NS
  32. 1973 Bob Book
  33. 1972 Bob Book
  34. 1971 Bob Book
  35. 1970 Richard Munroe
  36. 1969 Richard Munroe
  37. 1968 Richard Munroe
  38. 1967 Richard Munroe
  39. 1966 Richard Meisner
  40. 1965 Gerry Glyde

Master Male Winners (Over 40 years old)

  1. 2004 Geoff Aucoin, Pleasantville NS 28:25
  2. 2003 Mark Nelson, Bridgewater NS 28:59
  3. 2002 Terry Morris, Hubbards NS 26:29
  4. 2001 Brent MacDonald, Hammonds Plains NS
  5. 2000 Jeremy Wood, Halifax NS
  6. 1999 Jeremy Wood, Halifax NS
  7. 1998 Jack Clothier, Blandford NS
  8. 1997 Bill Doubleday, Lower Sackville NS
  9. 1996 Norm Messome, Kentville NS
  10. 1995 Paul Chetwynd, Shelburne NS
  11. 1994 Jack Clothier, Blandford NS
  12. 1993 Robert Debaie, Dartmouth NS
  13. 1992 Fred Debaie, Dartmouth NS
  14. 1991 Gerry Mason, Liverpool NS
  15. 1990 James Balcolm, Halifax NS
  16. 1989 Chris Anderson, Bayport NS
  17. 1988 Brian Kane, Back Centre NS
  18. 1987 Milton Benedict, Camperdown NS
  19. 1986 Arnold Robertson, Hantsport NS
  20. 1985 Wayne Beasley, Bridgewater NS

Junior Male Winners (Under 19 years old)

  1. 2004 Michael Armson 31:06
  2. 2003 Ian Mallov 34:45
  3. 2002 Joey Hopper 49:02

Overall Female Winners

  1. 2004 Rachel Bailey, Lunenburg NS 37:59
  2. 2003 Alice Patrick, Lunenburg NS 33:03
  3. 2002 Karen Kaiser, Greenwood NS 33:12
  4. 2001 Kathleen Condon, Greenwood NS
  5. 2000 Alice Patrick, Lunenburg NS
  6. 1999 Paula McInnis-Wheeler, Halifax NS
  7. 1998 Karen Christie, Keene ON
  8. 1997 Susan Roland-Legg, Bedford NS
  9. 1996 Alice Matheson, Lunenburg NS
  10. 1995 Sarah Patrick, Indian Path NS
  11. 1994 Alice Matheson, Indian Path NS
  12. 1993 Alice Matheson, Indian Path NS
  13. 1992 Mary Anne Wear, Bridgewater NS
  14. 1991 Laura Roblee, Front Centre NS
  15. 1990 Wanda Winaut, Liverpool NS
  16. 1989 Wanda Winaut, Liverpool NS
  17. 1988 Mary Anne Wear, Bridgewater NS
  18. 1987 Carol Smith, South Brookfield NS
  19. 1986 Wanda Winaut, Liverpool NS
  20. 1985 Susan Cook, East River NS

Master Female Winners (Over 40 years old)

  1. 2004 Rachel Bailey, Lunenburg NS 37:59
  2. 2003 Alice Patrick, Lunenburg NS 33:03
  3. 2002 Laura Roblee, Lunenburg NS 41:19
  4. 2001 Alice Patrick, Lunenburg NS
  5. 2000 Alice Patrick, Lunenburg NS
  6. 1999 Paula McInnis-Wheeler, Halifax NS
  7. 1998 Karen Christie, Keene ON
  8. 1997 Alice Gladwin, Lunenburg NS
  9. 1996 Alice Matheson, Lunenburg NS
  10. 1995 Alice Matheson, Indian Path NS
  11. 1994 Alice Matheson, Indian Path NS
  12. 1993 Alice Matheson, Indian Path NS
  13. 1992 Mary Anne Wear, Bridgewater NS
  14. 1991 Laura Roblee, Front Centre NS

Bert Corkum 5 Mile Road Race Reports

  1. 2013 49th Bert Corkum Road Race Results
  2. 2012 48th Bert Corkum Road Race Results
  3. 2011 47th Bert Corkum Road Race Results
  4. 2010 46th Bert Corkum Road Race Results
  5. 2009 45th Bert Corkum Road Race Results
  6. 2008 44th Bert Corkum Road Race Results
  7. 2007 43th Bert Corkum Road Race Results
  8. 2004 40th Bert Corkum Road Race Results
  9. 2003 39th Bert Corkum Road Race Results
  10. 2002 38th Bert Corkum Road Race Results


Return to the Bluenose Striders Running Club